ACIS WRE BIO típusú vízvisszaforgató berendezés
3/1.: Az ACIS WRE típusú vízvisszaforgató rendszer ismertetése
A vízvisszaforgató rendszer a járműmosó előtisztított szennyvizeinek többfokozatú utótisztítására, csírátlanítására és újrahasznosítására szolgál. Jelen dokumentáció csak az ACIS WRE BIO vízvisszaforgató berendezéseket mutatja be.
3/2.: Az ACIS WRE BIO típusú vízvisszaforgató berendezések bemutatása
Az ACIS WRE BIO vízvisszaforgató rendszer üzemelésének ismertetése a mellékelt ábrán követhető
Szerkezeti részegységek:
- feladó szivattyú (Pump 1)
- hidrociklon
- hálózati víz/levegő
- SR puffer tartály olajfogó utószűrővel
- puffertartály
- keringető sziv. (Pump 2)
- visszamosható szűrők
- puffer
- nyomásfokozó sziv. (Pump 3)
- hidrofor
Az autómosó berendezés padlóösszefolyójában összegyűlő szennyvizek (szűrő visszamosatásból származó szennyvizek) egy KG PVC csatornán keresztül a fordító-tisztító aknába onnan a hosszanti átfolyású aknába kerülnek. (Ezen műtárgyak nem képezik a vízvisszaforgató szállítási terjedelmét!!!)
Az összegyűjtött vizet egy átemelő szivattyú (1) emeli fel az ACIS WRE BIO vízvisszaforgató berendezésre.
Az ACIS WRE BIO vízvisszaforgató berendezés első tisztítási fokozatát a rétegezett FILTREN típusú biofilter előtt egy hidrociklon képezi. Az előkezelt mosóvíz a szűrőn át a készenléti puffer-tartályba (4) kerül. A járműmosó berendezés üzembe lépésekor a visszaforgatott vizet a nyomásfokozó szivattyú (6) juttatja a második tisztítási fokozaton keresztül a pufferbe (8). A második tisztítási fokozatot visszamosható fémházas szűrők képezik. A megfelelő víznyomást a nyomásfokozó szivattyú (9), illetve hidrofor (10) biztosítja. A szivattyúaknában, valamint a puffer-medencében lévő visszaforgatott víz kezelése levegőztetéssel történik. A levegőztetéshez szükséges sűrített levegőt hálózati forrásból (3) biztosítja. A légbevitel légbeviteli elemeken keresztül történik. A mosáshoz felhasznált újrahasznosított víz mennyiségét vízóra méri.
3/3. Az ACIS WRE BIO vízvisszaforgató berendezés üzemelésének leírása
A vízvisszaforgató berendezések üzemelésének általános leírása a mellékelt ábrán követhető nyomon. A berendezés vízkormányzást-, valamint víz utókezelést biztosító elemekből áll.
3/3.1.A berendezés vízkormányzást biztosító elemei
A berendezések vízkormányzást biztosító elemei az automatikus üzemmódot lehetővé tevő elektromos vízszint érzékelők és a hozzájuk tartozó, különböző vezetékekre szerelt mágnes szelepek.
A járműmosó által felhasznált visszaforgatott víz útját egy, a visszaforgatott ágra szerelt mágnes-szelep zárja el, vagy nyitja ki. Ezt a mágnes-szelepet a mosóberendezés vezérli és annak tartozékaként kerül leszállítására.
A mosási folyamat utolsó – öblítési – fázisa hálózati vízzel történik. A hálózati víz mágnes-szelepét szintén a mosóberendezés vezérli, és annak tartozékaként kerül leszállítására.
A mosási folyamat kezdetén a visszaforgatott víz mágnes-szelepje kinyit és üzembe helyezi a nyomásfokozó szivattyút, amely a C jelű vezetéken keresztül a mosóvizet a második tisztítási fokozatot képező finomszűrőkön át 4-5 bár közötti üzemi nyomáson a mosóberendezésbe szállítja. A mosási folyamat végén a mágnes-szelep lezár, a vezérlés pedig a szivattyúüzemet lekapcsolja. A feladószivattyú a készenléti víztartályt feltölti, majd kikapcsolja. Ez a folyamat minden mosás alkalmával többször megismétlődik.
A feltöltött készenléti víztartály alsó zónájából a mammutszivattyú a légfúvó üzemelésének időtartama alatt vizet szivattyúz a szűrőtartályba. A recirkuláltatott víz a szűrőtölteten keresztül áramolva az alsó összekötőcsövön keresztül ismét visszakerül a készenléti víztartályba. Ez a recirkuláció biztosítja a mosáshoz újrahasznosított üzemvíz megfelelő mértékű tisztítását.
A légfúvó üzemelése során a terepszint alá telepített szennyvíz előkezelő műtárgyakban lévő víztérfogat is átlevegőztetésre kerül. A tartályokban a légbevitelt a falra szerelt IFU tömlős légbeviteli elemek biztosítják. A légbevitel szerepe a víztérfogat keresztirányú áramlási sebesség komponensének kialakítása, valamint az anoxikus terek megszüntetése a medencékben.
A szivattyúkat a szárazon futástól a szivattyúaknába, illetve az SR puffer-tartályba szerelt vízszintérzékelő alsó szintkapcsolók védik. Minden olyan esetben, amikor a puffer-tartályban a vízszint megközelíti az alsó kritikus vízszintet, egy szintérzékelő megnyitja a hálózati vízutánpótlás vezetékére szerelt mágnesszelepet, ezzel a puffer-tartály feltöltődik. A vízvisszaforgató berendezés ilyen módon szünetmentes, folyamatos vízellátást biztosít a mosóberendezés számára, még abban az esetben is ha a vízvisszaforgató első tisztítási fokozatának működésében üzemzavar következne be. Az utántöltött vízmennyiséget külön vízóra méri.
A szintkapcsolók jelzőkábeleit, valamint a búvárszivattyúk kábeleit az elektromos védőcsöveken kell a technológiai helyiségben lévő kapcsolószekrénytől a puffer-tartályba, illetve a szivattyúaknába vezetni.
3/3.2. A visszaforgatott üzemvíz utókezelését biztosító elemek
A mosáshoz újrahasznosított víz utókezelése biofiltrációval, finomszűréssel, levegőztetéssel történik két tisztítási fokozatban.
3/3.2.1. Első tisztítási fokozat
Az első tisztítási fokozat berendezései a hidrociklon, FILTREN típusú biofilterek (4) és mammutszivattyúk.
A biofilterek működésének alapja, hogy a rétegzett FILTREN gyorsszűrő betéteken áthaladó víz áramlási sebessége lecsökken és a lebegtetett szennyező anyagok a szűrőtöltet felületének adszorbciós hatására kiülepednek. A szűrőfelületen megkötött szennyezőanyag szervesanyag tartalmát a szűrőfelületen élő aerob mikroorganizmusok lebontják. A működés során a biofilter pórusaiban inert lebontási termékek halmozódnak fel, melyek hosszú idő elteltével a pórusokat eltömik. Ezért szükséges a szűrőbetét időszakos karbantartása – mechanikai tisztítása. A visszamosás során ellenáramban megtörténik a szűrőágyban kivált mechanikai szennyeződések eltávolítása, a kiszűrt szennyeződések a visszamosás során lemosódnak a töltetről, és a csatornába jutnak. A szűrőtöltetet a kezelt vízmennyiség és annak szennyezettsége függvényében 1-3 havonta kell tisztítani. A szűrőtöltet tisztítása kézi erővel, annak kiemelésével történik. A szűrő karbantartása során keletkező szennyvizet a rendszer iszapfogó műtárgyába van visszavezetve.
A karbantartáshoz vegyszereket-mosószereket használni tilos!
3/3.2.2. Második tisztítási fokozat
A második tisztítási fokozat elemeit a fémházas, visszamosható szűrők (7), a légfúvó berendezés, légbeviteli elemek képezik
A szűrők tisztítása akkor végezhető el, ha a vízvisszaforgató berendezésben üzemi nyomás uralkodik. A szűrő tisztításához nyissuk meg a szűrőház alján lévő leürítő szelepet. Ezzel a szűrőházon keresztül megindul egy intenzív vízáramlás, amely a felületekről lekotort szennyeződéseket elszállítja a csatornahálózatba.
A légfúvó berendezés a légbeviteli elemekkel
A puffer-tartályban lévő víztérfogatot, valamint a biofiltert a légfúvó berendezés félóránként 15 perc időtartamra átlevegőzteti. A sűrített levegőt a tartály fenéklemezéhez erősített membrános légbeviteli elemek finombuborékos levegőztetéssel juttatják a víztérbe.
3/3.3. A visszaforgató nyomásfokozó egysége
A WRE visszaforgató nyomásfokozó egysége egy 3 m3 -es pufferből (8), egy nyomásfokozó szivattyúból (9), hidroforból (10), valamint vezérlésből áll.
4. Telepítés és üzembe helyezés
4/1. Telepítés
Az ACIS WRE BIO vízvisszaforgató berendezések a telepítés helyével szemben nem támasztanak különleges követelményeket. A telepítés szilárd burkolattal ellátott, sík, egyenletes padozatra történjen.
Klimatikus követelmények
A berendezéseket +5°C és +35°C közötti üzemi hőmérséklettartományú helyiségbe lehet telepíteni. A kezelendő nyers víz hőmérséklete nem haladhatja meg a +40°C-ot. TILOS a berendezéseket erősen párás, vagy poros helyiségbe telepíteni. Óvni kell a fagytól, sugárzó hőtől, ultraibolya sugárzástól.
Az összeszerelt állapotban leszállított WRE 6 típusú kompakt vízvisszaforgató berendezéseket szétszerelés nélkül kell a technológiai helyiségbe vinni. A végleges helyére állított berendezést hollanderekkel és KPE gyorskötőkkel csatlakoztassuk az előre kiépített nyersvíz, kezeltvíz, szennyvíz, sűrített levegő vezeték és elektromos csatlakozási pontokhoz.
Győződjünk meg róla, hogy a szivattyúk forgásiránya megfelelő-e.
A hollanderekben ellenőrizzük le a tömítéseket, a hollandereket szorítsuk meg.
Ellenőrizzük le a nyomócsőre szerelt visszacsapó szelep helyes irányba állítását.
A merülő-szivattyúkat lehetőleg horganyzott acélcsőre szereljük, és csak a tartály falán történő áttörés után váltsuk KPE csőre.
Az elektromos csatlakozások dobozait az egyik lebúvó-nyílásba, magasan a vízszint fölé helyezzük. Csak megbízhatóan vízzáró dobozokat használjunk. A kábelbevezetéseket utólag szilikonnal tömítsük.
A puffer-tartályban a szivattyú és a légbeviteli elemek közötti távolság legalább 1 m legyen.
VIGYÁZAT! A technológiai helyiségben a hőmérséklet nem csökkenhet fagypont alá!
A műtárgyakat a WRE berendezéssel összekötő KPE csővezetékeket mindig a fagyhatár alá fektessük!
A vízvisszaforgatót és elektromos berendezéseit a csapódó víztől óvni kell!
4/2. Üzembe helyezés
Az előző fejezetben leírtak szerint telepített berendezést az alábbiak szerint helyezzük üzembe:
Győződjünk meg róla, hogy az elektromos betáp vezeték mindhárom fázisa beérkezik-e a kapcsolószekrénybe.
A vezetékekre szerelt golyóscsapokat nyissuk meg.
A mintavevő csapokat zárjuk el.
A kapcsolószekrényen lévő főkapcsolóval kapcsoljuk be a berendezést.
Bővebb felvilágosításért keresse meg Fajcsák Gábor ( 06/70-425-99-72 ) kollégánkat.